Print

Local teams finish strong at 7-3A meet

Written by John Dupont on .

STATE-TRACK-MEET--DARIAN-edited

Quality means a lot, but quantity also plays a vital role for track teams that want a chance to win a state championship.

Port Allen coach Leonard Parker said he would love the boys track team to tack a regional title to the district title it claimed at the 7-3A meet at E.D. White High School.

But what looms ahead of the regional meet holds far more weight for Parker and other teams.

“My main thing is to get anywhere from eight to twelve qualifiers for the state meet – that’s the formula to win state,” he said. “This isn’t as much about winning a regional as qualifying kids for state.”

Port Allen’s boys scored 169 points to snatch the district title from E.D. White last week.

Brusly, meanwhile, notched second place and E.D. White took third. St. James, St. Charles and Donaldsonville rounded out the pack.

EDW retained its 7-3A title in the girls division with 189 points. Port Allen placed second, Donaldsonville third, Brusly fourth and St. James fifth.

Parker said his preliminary figures put Jewel Sumner at the top of the regional heap.

“But that’s on paper and it means nothing,” he said. “They may be up there, but we’re going to perform at top pace.”

FIELD -- Darian Claiborne won three field events for PAHS.

He led the shot put (50-2 ½), ahead of Jeremy Jackson of Brusly (50-2), Ben Crockett of BHS (48-2) and Marcus Keyes of Port Allen (44-4).

Claiborne had a throw of 138-11 in the discus, while Darien Cobbs of Brusly took fourth (112-11 ½).

Claiborne topped the javelin competition (169-1), while Brusly’s Adam Morales placed third (137-11).

Telson Allen led the high jump (6-2) and teammate Ryan Reech took second (6-0). Michael Bryant placed fourth (5-2) to qualify for Brusly.

Nelson Allen of Port Allen qualified with a third place finish in the pole vault (11-6), ahead of Kulin Robertson of BHS (10-0).

Nic Parker took runner-up in the long jump (20-7) and Jarius Turner qualified with a fourth place finish (19-11 ½).

Turner and Parker also claimed second and third in the triple jump, with leaps of 42-0 and 42-7 ½, respectively.

RUNNING -- Henry Woods shined for Brusly with wins in two running events.

He led the pack in the 100-meter dash (11.11), while Port Allen’s Kyle Moore notched fourth (11.68). Woods won the 400-meter with a timing of 52.21.

A tight battle ensued between the Panthers and Pelicans in the hurdles. Nic Parker won the 110-hurdles (15:59), barely edging Terrance West of Brusly (15:61).

West responded with a win in the 300 (40.23), outpacing Parker (41.70) and fellow Pelican Joshua Walker (44.71).

Brusly’s Ontario LeJeune led the 800 (2:09.73), while Rodney Herbert placed third for PAHS (2:14.61).

Port Allen qualified in two distance events. Rodney Herbert grabbed third in the 3,200 (12:25), while Jonathan Landry took fourth in the 1,600 (5:30.41) and 3,200 (12.50).

BHS garnered two wins in the relays –in the 4-by-100 (42.28) and the 4-by-200 (1:29.30). Port Allen took second in both events.

The Pelicans also won the 4-by-400 relay (3:35.92), while Brusly claimed third (3:36.9).

GIRLS – Rhecie Lee qualified with a first place win in the long jump (16-10) and runner-up in the high jump (4-10).

Janae Ovete won in the discus (87-05) and placed third in the shot put (32-05).

Destiny Washington led in the shot put (34-8) and fellow Lady Pelican Brittany Wilson placed fourth (27-0).

Kennedy Cullen of Brusly and Rhea Lee of PAHS also drew regional berths in the high jump, while Kyesha Thomas notched second in the long jump (15-11 ½).

Thomas also placed second in the triple jump (34-1 ½).

DeMaiya Claiborne had a height of 7-0 in the pole vault for third, while Brusly’s Dajone Journee took fourth (6-0).

Gabrielle Thomas placed third in the javelin (95-04).

RUNNING – Rhenell Lee finished second in the 100-meter dash (13.13) and 200-meter (26.48), while Brusly’s Shaquan Murphy notched runner-up in the 200 (28.16).

Rhea Lee of Port Allen grabbed second in the 800 (2:48.57), while teammate Margarite Laborde grabbed fourth in the 1,600 (7:26.30). Laborde also qualified in the 3,200 (17.21), along with teammate Mykia Johnson (19:12.0).

Taylor Boudreaux placed second for BHS in the 100-meter hurdles (18.11).

Port Allen also claimed first in the 4-by-100 relay (5.24), second in the 4-by-200 (1:47.45) and fourth in the 4-by-400 (4:55). Brusly placed fourth in the 4-by-100 (54.48).

Leave your comments

0
terms and condition.
  • No comments found

Related Articles